Monsters draw crowds at Western Speedway

Near record numbers took part in two days of racing at Western Speedway in Langford on Friday and Saturday.

There were monster crowds and monster trucks last weekend at Western Speedway.

Near record numbers took part in two days of racing at Western Speedway in Langford on Friday and Saturday.

The highlight of the weekend was a demonstration by the Monster Trucks.

Weekend results:

Demo Cars & Demo Trucks

Demo Cars Fast Time (Friday) – Joe Liberatore, 20:986; (Saturday) – George Haywood, 21:059.

Demo Cars Trophy Dash (FRIDAY) – Cody Young, Jim Young, George Haywood and Joe Liberatore; (Saturday) – Joe Liberatore, George Haywood, Cody Young and Jim Young.

Demo Trucks Fast Time (Friday) – Rhett Smith, 21:983; (Saturday) – Billy Stidston.

Demo Trucks Trophy Dash (Friday) – Rhett Smith, Brandon Young, Jeremy Woodruff and Kenny Baker.

Demo Trucks Trophy Dash (Saturday) – Billy Stidston,  Brandon Young, Jeremy Woodruff and Kenny Baker.

Demo Cars and Demo Trucks Heat Race (Friday) – Cody Young, George Haywood, Jim Young and Joe Liberatore.

Demo Cars and Demo Trucks Heat Race (Saturday) –  George Haywood, Doug Richens, Cody Young and Shawn Young.

Demo Trucks Heat Race (Saturday) – Billy Stidston,  Kenny Baker, Brandon Young and Theron MacDonald.

Demo Cars and Demo Trucks Main Event (Friday) – Joe Liberatore, George Haywood, Jim Young and Brandon Young.

Demo Cars and Demo Trucks Main Event (Saturday) – George Haywood, Billy Stidston, Joe Liberatore and Kenny Baker.

Bombers Class

Fast Time (Friday) – Tristan Gait, 19:514; (Saturday) Tristan Gait, 19:550.

Trophy Dash (Friday) – Bill Gallacher, Tristan Gait, Phil Lagan and Brian Wakelin.

Trophy Dash  (Saturday) – Sean Whitley, John Zanette, Brian Baltis and Bill Gallacher.

First Heat Race (Friday) – Sean Whitley, Aaron Cameron, Tony Kambo and Mike Whitley.

Second Heat Race (Friday) – Brandon Steen, Brian Baltis, Tristan Gait and Brian Wakelin.

First Heat Race (Saturday) – Brian Wakelin, Brandon Steen, Sean Whitley and Dylan Ross.

Second Heat Race (Saturday) – Bill Gallacher, Sam Lagan,  Aaron Cameron and John Zanette.

Main Event (Friday) –  Tristan Gait, Brian Baltis, Aaron Cameron and Brandon Steen.

Main Event (Saturday) – Tristan Gait, Sean Whitley, John Zanette and Brandon Steen.

Mini Figure 8’s

Fast Time (Friday and Saturday) – Brandon Young 13:363; 13.231.

Trophy Dash (Friday) – Trevor Cannon, Brandon Young, Kail Beck and Rhett Szevics.

Trophy Dash (Saturday) – Nolan Perry, Rhett Szevics, Tanner Jacobs and Trevor Cannon.

First Heat Race (Friday) – Stephen Green, Ryan Lewis, Maeva LeQualt and Kyle Ridley.

Second Heat Race (Friday) – Brandon Young, Rhett Szevics, Kail Beck and Bill Gallacher.

First Heat Race (Saturday) – Bill Gallacher, Nolan Perry, Stephen Green and Jake Burns.

Second Heat Race (Saturday) – Trevor Cannon, Brandon Young, Kail Beck and Rhett Szevics.

Main Event (Friday) – Brandon Young, Rhett Szevics, Kail Beck and Tanner Jacobs.

Main Event (Saturday) – Brandon Young, Kail Beck, Rhett Szevics and Hilary Degraal.